FRANKLIN COUNTY FAIR BOARD

 

Officers

Patti Cross, President
• Richard Mitchell, Vice President

• Susan Williams, Treasurer
• Amy Keach, Secretary

Board of Directors
• Keenan Bishop, County Extension Agent for Agriculture
• William Lewis Boyd
• Jackie Branham
• David Campbell
• Matt Craig, Beef Cattle Association Representative
• Carolyn Dowdy
• Kris Dunn, Horsemen‘s Association Representative
• Chris Franklin
Kenneth "Butch" Hockensmith
• Ben Mefford, Farm Bureau Representative
• Rick Rogers
• Jeffrey Schaffer
• Brooke Stigers
• J.R. Zinner, Vocational Agriculture Teacher Representative

Associate Members

• Leslie Reynolds Bullock, County Extension Agent for 4-H/Youth Development
Donna Gay

• Alan Hamilton

• Anne Hillard

• Chester Hillard

• Greg Howard
Tracey Huckeba

• Adam Leonberger, County Extension Agent for Horticulture

• Charles S. Lewis II, Lakeview Park Manager
• Pat Mitchell

• Krista Perry, County Extension Agent for 4-H/Youth Development

• Scott Perry

• Jackie Sue Phillips

• Julia Schrader

• Becky Shelton

• Ricky Shelton

• Sharon Spencer

• David Stigers

• Tamera Thomas, County Extension Agent for Family & Consumer Sciences

• Houston Wells, Franklin County Judge-Executive
• Michael C. Wiley Sr.

Honorary Members
• Stewart Hardy
• Charlie Lewis Sr.
• Shirley Noel
• Betty Polsgrove
• Marvin Polsgrove

 

Franklin County Fair Board Committees

STANDING COMMITTEES

AUDIT

1. J.R. Zinner, Chair

2. Matt Craig

3. Kenneth "Butch" Hockensmith

 

BOOTHS

1. Richard Mitchell, Chair

2. Billy Boyd

 

BUDGET

1. Patti Cross, President

2. Susan Williams, Treasurer

3. Carolyn Dowdy, Finance Chair

 

BY-LAWS & POLICIES REVIEW

1. Kris Dunn, Chair

2. David Campbell

3. Amy Keach
4. Brooke Stigers

 

CARNIVAL

1. Patti Cross

2. Kenneth "Butch" Hockensmith
3.
Richard Mitchell

 

CATALOG

1. Kris Dunn, Chair

2. Carolyn Dowdy

3. Susan Williams

 

EVENTS

1. Patti Cross, President

2. Richard Mitchell, Vice President
3. Susan Williams, Treasurer,
4. Amy Keach, Secretary
5. Exhibit Hall – David Campbell
6. Hancock Pavilion – Patti Cross
7. Livestock – Jackie Branham
8. Motorsports – Scott Perry
9. Paul Gray Arena – Kenneth "Butch" Hockensmith
10. Gate/Parking – Kenneth "Butch" Hockensmith
11. Publicity
Susan Williams

 

EXHIBIT HALL

1. David Campbell, Chair

2. Carolyn Dowdy
3. Amy Keach
4. John R. Zinner
5. Adam Leonberger
6. Jackie Sue Phillips

7. Henry Phillips
8. Tamara Thomas
9. Michael C. Wiley Sr.
10. Krista Perry
11. Leslie Reynolds Bullock

12. Junior Fair Board

 

FINANCE

1. Carolyn Dowdy, Chair

2. Jackie Branham
3.
David Campbell

4. Amy Keach
5. Richard S. Mitchell
6.
Susan Williams

 

GATE & PARKING

1. Kenneth "Butch" Hockensmith, Chair
2. Rick Rogers
3.
Susan Williams

 

GROUNDS, SECURITY & MAINTENANCE

1. Billy Boyd, Chair

2. Matthew Todd Craig
3. Kenneth "Butch" Hockensmith
4.
Richard S. Mitchell
5. Rick Rogers
6. Jeffrey Schaffer
7. John R. Zinner

 

 

HORSE SHOW

1. Kenneth "Butch" Hockensmith, Chair

2. Kris Dunn

3. David Campbell

4. Brooke Stigers
5. Susan Williams

 

LIVESTOCK

1. Jackie Branham, Chair

2. Keenan Bishop
3. Matthew Todd Craig

4. Carolyn Dowdy
5. Amy Keach
6. Jeffrey Schaffer
7. Michael C. Wiley Sr.

8. John R. Zinner

 

LONG RANGE PLANNING

1. Patti Cross, President

2. Richard Mitchell, Vice President

3. Susan Williams, Treasurer

4. Amy Keach, Secretary

5. Jackie Branham

MOTORSPORTS
1. Scott Perry, Co-Chair
2. Kenneth "Butch" Hockensmith, Co-Chair
3. Glenn Wright
4. Chris Franklin
5. Billy Boyd

6. Pat Mitchell
7. Matthew Todd Craig


NOMINATING
1. David Campbell
2. Carolyn Dowdy
3. Matthew Todd Craig

4. Chris Franklin
5. Billy Boyd

PUBLICITY
1. Susan Williams, Chair
2.
Carolyn Dowdy
3. Richard S. Mitchell
4. Patti Cross

 

SPECIAL COMMITTEES

CHRISTMAS FLOAT

1. Susan Williams, Chair
2. Amy Keach
3. Matthew Todd Craig

4. Junior Fair Board

5. All Fair Board Members

 

JUNIOR FAIR BOARD MENTORS

1. Kris Dunn, Chair

2. Matthew Todd Craig

3. Chris Franklin

4. Jeffrey Schaffer
5. Brooke Stigers

 

 

FRANKLIN COUNTY JUNIOR FAIR BOARD

 

Officers

• Brooke Stigers, President

• Emily Goodwin, Vice President

• Mina Thomas, Secretary

 

Members

Mattilyn Craig

 

 

 

 

 

 

 

 

Robinson

 

 

 

 

 

 

 

SCHEDULE

OF EVENTS

EXHIBITS

LIVESTOCK SHOWS

HORSE SHOWS

Motor sports

PAGEANTS

OTHER COMPETITIONS

SPECIAL ENTERTAINMENT

BOOTH RENTALS

ADVERTISING OPPORTUNITIES

FAIR BOARD